عطر

معرفی انواع عطر از بهترین برندها

فیکساتور یا ماده ادکلنی چیست؟

فیکساتور یا ماده ادکلنی یا همان الکل، ماده مخصوص عطر است

که جهت رقیق کردن عطر و باز شدن مولکول های عطر از هم برای ایجاد خطر بو و پخش بوی عالی می باشد.

 

الکل مخصوص عطر سازی، در ایجاد عدم لک شدن روی لباس نقش بسزایی دارد.

عطرها به ترتیب ماندگاری و غلظت عصاره پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، و ادکلن هستند اما از نظر پخش به ترتیب ادکلن، ادوتویلت، ادوپرفیوم و پرفیوم قرار می گیرند.

یعنی هرچقد الکل (فیکساتور) عطری بیشتر باشد میزان درصد پخش آن بیشتر است؛ اما ماندگاریش در طول روز کمتر می شود.

 

اگر دقت کرده باشید بر روی شیشه ای ادکلن یا کارتن و جعبه ادکلن نوشته شده است 70% alkoling یا 70% voling که این نشان از مقدار الکل موجود در داخل ادکلن است.

ترکیبات تشکیل دهنده عطر چیست؟

یک عطر عمدتا از سه بخش تشکیل شده است:

اسانس: بخش اصلی عطر را ماده معطر یا اسانس آن تشکیل می دهد. اسانس ها انواع طبیعی و سنتزی دارند. اسانس های طبیعی از گیاهان و حیوانات به دست می آیند.

اما اسانس های سنتزی توسط انسان، در کارخانه ها ساخته می شود. روش ساخت اسانس های مصنوعی معمولا سنتز شیمیایی می باشد

 

ماده حامل: برای رقیق کردن اسانس از حامل ها یا حلّال ها استفاده می کنند. رایجترین نوع حلال در عطرسازی الکل است. همراه با این الکل مقداری آب به عنوان ناخالصی وجود دارد. الکل باعث می شود که اسانس به خوبی پخش شود و از رشد میکروب ها جلوگیری می کند.

 

مواد افزودنی: گاهی برای افزایش مرغوبیت عطرها، موادی به فرمولاسیون عطر اضافه می شود که نه در دسته بندی اسانس قرار می گیرد و نه ماده حامل است.

به این ترکیبات افزودنی های عطر گفته می شود. آنتی اکسیدان ها و مواد رنگی که برای افزایش پایداری و برای جذابیت فیزیکی به عطرها اضافه می شوند دو نمونه از مواد افزودنی است

انواع رایحه‌ی عطر و ادکلن

آگاهی داشتن از انواع رایحه‌ها کمک می‌کند.تا بتوان رایحه‌ی مورد نظر را به درستی انتخاب کرد و عطر دلخواه را سریع‌تر و دقیق‌تر پیدا کرد.

معمولاً دسته‌بندی‌هایی که به صورت عمومی ارائه می‌شوند شامل؛ عطر گرم، ادکلن گرم، عطر خنک، ادکلن خنک، عطر تند، ادکلن ملایم، عطر شیرین، ادکلن شیرین و تلخ می‌باشند.

دسته‌بندی‌های اصلی رایحه‌ی عطرها شامل موارد زیر هستند:

  • آروماتیک (Aromatic)
  • چایپره (Chypre)
  • مرکبات (Citrus)
  • میوه ای (Fruity)
  • گل دار (Floral)
  • چرمی (Leather)
  • شرقی (Oriental)
  • چوبی (Woody)

دسته‌بندی رایحه‌ی آروماتیک

آروماتیک به معنای معطر یا گیاه خوشبو می‌باشد. و علاوه بر توصیف رایحه، گروه بویایی را در عطرها به خود اختصاص داده است. رایحه‌های آروماتیک اغلب از ترکیب مریم گل، رزماری، زیره سبز، اسطوخودوس و دیگر گیاهانی که بوی.تند علف گونه دارند، ساخته می‌شوند.

رایحه‌های آروماتیک اغلب با رایحه‌ی مرکبات و رایحه‌های تند ترکیب می‌شوند. ترکیبات آروماتیک بیش‌تر برای عطرهای مردانه به کار می برند.

معرفی-عطر-لوکس

دسته‌بندی رایحه‌ی شرقی-غربی

این گروه در اروپا و آمریکا طرفداران بسیاری دارد، دلیل آن هم به کار بردن ترکیب ادویه‌ها در عطرهاست که تا حدودی باعث می‌شوند این گروه از عطرها در آن منطقه طرفداران بیشتری داشته باشند.

عطرهای این دسته گرم و بسیار مردانه و قوی هستند. و غالباً از مواد پرقوتی مثل مشک، وانیل، صمغ و چوب‌های نامتعارف تشکیل می شوند. این مواد با گل‌ها و ادویه‌های نامتعارف ترکیب می‌شوند و بر همین اساس به چندین زیر گروه با سبک بوهای مختلف تقسیم می‌شوند.

دسته‌بندی رایحه‌ی چرم

گروه بویایی چرم از منابع طبیعی و حیوانی و گاهاً به شیوه‌ی صنعتی بدست می‌آید؛ هرچند به صورت رسمی هیچ زیر گروهی برای این گروه بویایی تعریف نمی شود.

ولی به دلیل بدست آوردن ترکیبی خوشایند آن را با دیگر نت‌ها .مانند نت گل یا میوه‌های مختلف؛ مشک و دیگر منابع حیوانی و گیاهی و چوب‌های مختلف ترکیب می‌کنند تا به یک رایحه‌ی غنی و هیجان‌انگیز برسند. عطرهای این گروه به دلیل تلخی و رایحه‌ی خاصی که دارند، اغلب مردانه هستند.

دسته‌بندی بویی چوبی

این روزها سرمایه‌گذاری‌های اغلب کمپانی‌های عطرسازی برای تولید عطر مردانه، به میزان زیادی روی گروه رایحه‌های چوبی متمرکز شده است. عطرهایی که در تولید آن‌ها و به ویژه در نت میانی از اسانس انواع چوب‌ها استفاده شده.

و بویی از چوب درختان می‌دهند و دلیل این کار جاذبه‌ی بسیاری بود که این گروه بویایی برای خانم‌ها داشت. !عطرهایی که در این دسته قرار می‌گیرند به هنگام استشمام بوی چوب‌های معطر از آن‌ها متصاعد می‌شود.

دسته‌بندی بویی گلدار

همانطور که از نام این گروه مشخص است؛ گل‌های مختلف پایه و اساس تشکیل‌دهنده‌ی عطرهای این گروه هستند. رایحه‌ی گل‌ها به خاطر حس ملایم و طبیعی خود، طرفداران زیادی بین خانم‌ها دارند و تقریباً همه‌ی عطرهای این گروه زنانه و یا مردانه/زنانه هستند.

گل بنفشه، گل زنبق و گل رز در عطرهای مردانه کاربرد زیادی دارند، ولی نت سایر گل‌ها در عطرهای زنانه استفاده می‌شوند.و به ندرت در عطرهای مردانه دیده می‌شوند.

دسته‌بندی بویی چایپر یا چیپره

چایپر در زبان فرانسوی به معنی قبرس می باشد. قبرس کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است و آب و هوای شرجی و به اصطلاح مدیترانه‌ای دارد؛ .به همین دلیل می‌توان آن را گروه بویایی قبرسی یا مدیترانه‌ای ترجمه کرد.

این گروه بعد از تولید عطر کوتی چایپر در سال 1917 به این نام معروف شد. رایحه‌ی این عطرهای تند بر مبنای ترکیباتی از خزه‌ی بلوط، نعناع هندی و برگاموت می باشد.معرفی-خرید-عطرلوکس

میخواید این عطر ها راببینید؟کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *